Nippon Heaven
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Япония - Страната на Изгряващото Слънце
 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход
Similar topics
Вход
Потребителско име:
Парола:
Искам да влизам автоматично с всяко посещение: 
:: Забравих си паролата!
Vote!
Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!
Recommended
Music temptation!
Март 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
КалендарКалендар
Facebook
Friends

 

 Босозоку субкултурата

Go down 
АвторСъобщение
Sakura
Admin
Sakura


Брой мнения : 334
Join date : 09.06.2010
Age : 36
Местожителство : Japan

Босозоку субкултурата Empty
ПисанеЗаглавие: Босозоку субкултурата   Босозоку субкултурата EmptyСря Юни 23, 2010 1:25 pm

Босозоку субкултурата Bosozoku_10

Зараждане
Босозоку обществото се появява за първи път през 50-те години на миналия век, когато японската автомобилна промишленост претърпява бързо развитие. Първите босозоку представители били известни под името „kaminari-zoku” ("светкавични племена"). Съвсем нормално явление било човек да срещне босозоку групи, обикалящи центровете на градовете и слушащи силна музика. Това било абсолютно типично за техния начин на живот.
Всъщност названието „босозоку” добива гражданство едва през юни 1972 година, когато след сбиване на мотоциклетисти, по телевизията използват думите „bousou” (карам диво, бягам диво) и „zoku”, за да опишат виновниците за нарушаването на обществения ред. В „bousou” се съдържа същия корен „bou”, като при думата „bouryokudan”, означаваща „гангстер”.

Характерни особености
Престъпните босозоку прояви могат да представляват както обикновени закачки, които целят внимание към тях самите и които изнервят гражданите, така и скоростни гонки по централни улици, но също така и употреба на насилие, изнудване и грабежи.
Думата „босозоку” се използвала също така за мотоциклетните банди, които имали общи характерни мотоциклетни особености (често незаконни), като например премахването на ауспуси, от които бил предизвикван невъобразим шум. Тези босозоку групи също се занимавали с опасно или невнимателно шофиране, с лъкатушене в трафика, без обезопасителни каски и включени фарове.
Друга дейност е т. нар. „shinai bōsō”, което представлявало каране с превишена скорост по улиците на града. Огромната група мотоциклетисти била предвождана от „sentōsha” - лидерът, който е отговорен за събитието и който не бива да бъде изпреварван от никого. Японската полиция изпраща тяхна кола да следи бандите и съответно да предотврати евентуални инциденти. Става дума за изкючително бързо каране през покрайнините на градовете със скорост от 5-10 мили в час, създаване на силни смущения у гражданите, развяване на имперски японски знамена, които били прелюдия към започване на битки, включващи оръжия като дървени мечове, метални тръби и коктейли Молотов. Бандите босозоку обикновено се състояли от непълнолетни младежи до 20 години. Именно те са причина за засилване на напрежението, създавано от държавата и полицията.

Босозоку мода
Характерната босозоку визия често бива описвана и дори окарикатурявана в много от японските медии, като аниме и манга филмите. Типичният босозоку член често бива изобразяван в униформа, състояща се от работен комбинезон, разкопчано военно палто, без риза под него. Под палтото обикновено се показва бинтовано тяло, а провисналите панталони, натъпкани във високи ботуши, са запазена марка. Най-често униформите са декорирани с военни лозунги, патриотични нашивки, древни китайски йероглифи и т.н. Те също така често са обвити в „tasuki”, което представлява пристегнат на Х пояс около кръста. Това е визия, вдъхновена от японските пилоти от Втората световна война.

Кожени якета, често бродирани с логата на клуба или бандата, и дори цели кожени костюми, се наблюдават като общи характерни особености в босозоку вида. Сред останалите елементи от босозоку визията обикновено са кръгли слънчеви очила, дълги панделки за глава, наречени „hachimaki” също с бойни лозунги и прическа помпадур, близка до рокерската визия или тази на бандитите от якудза. Накъдрената коса се смята също за характерна босозоку прическа. Хирургичните маски също се носят от босозоку представителите, може би за да прикрият собствената си идентичност, въпреки че този вид маски се носят от страдащите от алергии в Япония. Жените също се обличат по подобен начин, но по-женствено с дълги и често боядисани коси, обувки на висок ток и силен грим.

Моторите
босозокуБосозоку представителите са известни с факта, че често променят моторите си по специфичен и крещящ начин. Типичният босозоку мотор обикновено представлява средна класа мотор, който комбинира елементи от американския мотор и британския рейсър. Моторите често са украсявани със стикери или знамена, изобразяващи мотото или логото на бандата.
Босозоку субкултурата Bosozoku_9

Вятър в косите и огън в кръвта
Японците станаха свидетели на не един случай на открита война между босозоку и полицията. През 2001 година се стигна до 96 000 ареста на членове на мотоциклетни банди.
Реално днес се отрича съществуването на тази субкултура, но това не означава, че тях ги няма. Босозоку ще се помни като лошото име на мотоциклетизма в Япония. Това разбира се не означава, че тази субкултура трябва да бъде свързвана единствено с негативните й страни. Тъкмо напротив – босозоку движението следва да бъде асоциирано с непримиримост, борбеност, абстрактна ценностна система, но най-вече – с вятър в косите и огън в кръвта...
Върнете се в началото Go down
 
Босозоку субкултурата
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» КОСПЛЕЙ СУБКУЛТУРАТА ^.^
» Сукебан субкултурата

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Nippon Heaven :: Япония :: Мода и Дизайн-
Идете на: